7LETS

LETSové Bazárky jsou každý poslední pátek v měsíci v Rodinném centru Náruč (sokolovna Turnov, Skálova ulice) od 17.00

Co je LETSový obchod

Jedná se o lokální výměnný systém podporující místní ekonomiku a rozvoj komunity. V rámci LETS je možné směňovat cokoliv, co není v rozporu se zákonem a dobrými mravy. V nabídce jsou např. přebytky ze zahrady, vlastní výrobky, bazarové věci nebo služby od hlídání dětí, doučování až po odborné poradenství či stavební práce. V rámci systému je  možné nabízet i např. půjčení nářadí, pronájem prostor či jednorázovou výpomoc např. při stěhování. Různé produkty, výrobky či služby nemusíte jen nabízet, ale můžete je také poptávat.

Jak to vypadá v praxi

Doma si do tašky dám věci, které už nepotřebuji, nebo nevyužiji. Dětské oblečení, sukni kterou už nezapnu, knihu co jsem přečetla několikrát, nebo takovou, kterou jsem dostala dárkem a jen mi zabírá místo v knihovně, protože se dárce prostě netrefil. Do tašky také můžu přiložit nějakou tu zavařeninu, protože se blíží nová sezóna a mám stále nadbytek jahodového džemu. Přidat můžu i ubrus, obraz, hrnek, pastelky, nebo sportovní vybavení. Pak se ještě zamyslím, jestli nemám poukázku na masáž, na kterou nikdy nepůjdu a jestli nepotřebuji sehnat někoho na doučování svého syna, abych věděla co poptávat.

Pak přijdu na blešák. Pokud jsem tam poprvé, dostanu 7letsové peníze Rájčata, v opačném případě už mám svoje. Najdu si místo, vyložím své poklady z tašky a pak to začne. Prodávám, kupuji, směňuji, dohaduji, povídám….Domů si pak odnesu zase tu stejnou tašku, zase plnou, ale už né se sukní, co nezapnu, nebo s tričkem ze kterého vyrostlo mé dítě. Mám v ní košili, která mi je, brusle pro dítě, které si už dlouho přeje, ale já na ně neměla peníze, rybízový džem, protože ten já ve sklepě nemám a kontakt na maminu, která mi bude občas doučovat syna.

Zní to ideálně? Ano, samozřejmě. Může se totiž stát, že ty brusle zrovna nikdo nebude nabízet, ale příště se možná objeví :-)

Kdo jsme

Jsme skupina lidí z Turnovska, která se původně zformovala v okolí Sedmihorek v Českém Ráji, proto 7LETS (čti “SedmiLETS”), kteří mezi sebou směňují nejrůznější výrobky, věci a služby na principu LETS (Local Exchange Trading System). Transakce neprovádíme v korunách, ale v místní měně nazvané Ráj Český, čili zkráceně “RájČe”.

Jiné LETS v ČR

PraLETS v Praze – www.pralets.cz

Rozleť se v Brně – www.rozletse.cz

Buď sob(ěstačný) v Jižních Čechách – www.budsob.cz

LETS Jesenicko

LETS Lysá nad Labem