7LETS

Aktuálně – Zimní Blešák 25.1.2019 16.30.-18.00 v Náruči

Proberte svoje šatníky, knihovny, komory, půdy a pošlete do oběhu to, co už nevyužíváte a jinému by ještě mohlo posloužit.
Své poklady můžete buď vyměnit „kus za kus“ nebo použít 7LETSovou „měnu“ RájČe (více na webu http://zazemi-turnov.cz/7lets/).
Jako novinka bude možnost tzv. „hrabáku“, kam můžete přinést oblečení, které chcete pouze „poslat dál“, ale které je stále v takovém stavu, že ho bude možné případně nabídnout na charitativní účely.
Pro více informací pište na drndula76@gmail.com.

Blešáky 7LETS se pořádají zhruba jednou za čtvrt roku v Centru pro rodinu Náruč (sokolovna Turnov, Skálova ulice) od 16.30 do 18.00

Aktuální informace –  fb stránky

Kontakt – Vendula (drndula76@gmail.com)

—————————————————————————————————————–

Kdo jsme

Skupina 7LETS se původně zformovala z rodičů a příznivců lesní školky v Sedmihorkách v Českém Ráji, proto 7LETS (čti “SedmiLETS”). Původní záměr bylo zavedení systému na půjčování a výměnu dětských knížek a oblečení.

Co je LETSový obchod

Jedná se o lokální výměnný systém (LETS – Local Exchange Trading Systém). V rámci LETS je možné směňovat cokoliv, co není v rozporu se zákonem a dobrými mravy. V nabídce jsou např. přebytky ze zahrady, vlastní výrobky, bazarové věci nebo služby od hlídání dětí, doučování, výpomoc v domě či na zahradě, zapůjčení nářadí až po odborné poradenství či stavební práce. Různé produkty, výrobky či služby není nutné jen nabízet, ale je naopak vítané je také poptávat. Transakce se neprovádějí v korunách, ale v místní měně nazvané Ráj Český, čili zkráceně “RájČe” nebo se obě strany mohou domluvit na směně „kus za kus“, popř. nevyužívané věci jen „poslat dál“.

Nosná myšlenka LETS je propojovat místní komunitu a udržovat věci v oběhu.

Jak to vypadá v praxi

Při registraci do skupiny, která může proběhnout buď na Blešáku, popř. po domluvě na osobní schůzce, získá nový člen 50 tuctů RájČat (naše měna je ve dvanáctkové soustavě). S tímto obnosem si pak dále každý hospodaří sám. Setkávání probíhá buď společně na čtvrtletních Blešácích předem vyhlašovaných na fb stránkách 7LETS s připomínkou zasílanou na uvedené maily anebo individuálně.

Jiné LETS v ČR

PraLETS v Praze – www.pralets.cz

Rozleť se v Brně – www.rozletse.cz

Buď sob(ěstačný) v Jižních Čechách – www.budsob.cz

LETS Jesenicko

LETS Lysá nad Labem

Není dostupný žádný alternativní text.