7LETS

Pozor na září, kdy je poslední pátek sváteční. Bazárek se proto koná už o týden dříve, tedy 20.9.!!!

 

LETSové Bazárky jsou každý poslední pátek v měsíci v Rodinném centru Náruč (sokolovna Turnov, Skálova ulice) od 16.30

Co je LETSový obchod

Jedná se o lokální výměnný systém podporující místní ekonomiku a rozvoj komunity. V rámci LETS je možné směňovat cokoliv, co není v rozporu se zákonem a dobrými mravy. V nabídce jsou např. přebytky ze zahrady, vlastní výrobky, bazarové věci nebo služby od hlídání dětí, doučování až po odborné poradenství či stavební práce. V rámci systému je  možné nabízet i např. půjčení nářadí, pronájem prostor či jednorázovou výpomoc např. při stěhování. Různé produkty, výrobky či služby nemusíte jen nabízet, ale můžete je také poptávat.

Jak to vypadá v praxi

Doma si do tašky dám věci, které už nepotřebuji, nebo nevyužiji. Dětské oblečení, sukni kterou už nezapnu, knihu co jsem přečetla několikrát, nebo takovou, kterou jsem dostala dárkem a jen mi zabírá místo v knihovně, protože se dárce prostě netrefil. Do tašky také můžu přiložit nějakou tu zavařeninu, protože se blíží nová sezóna a mám stále nadbytek jahodového džemu. Přidat můžu i ubrus, obraz, hrnek, pastelky, nebo sportovní vybavení. Pak se ještě zamyslím, jestli nemám poukázku na masáž, na kterou nikdy nepůjdu a jestli nepotřebuji sehnat někoho na doučování svého syna, abych věděla co poptávat.

Pak přijdu na blešák. Pokud jsem tam poprvé, dostanu 7letsové peníze Rájčata, v opačném případě už mám svoje. Najdu si místo, vyložím své poklady z tašky a pak to začne. Prodávám, kupuji, směňuji, dohaduji, povídám….Domů si pak odnesu zase tu stejnou tašku, zase plnou, ale už né se sukní, co nezapnu, nebo s tričkem ze kterého vyrostlo mé dítě. Mám v ní košili, která mi je, brusle pro dítě, které si už dlouho přeje, ale já na ně neměla peníze, rybízový džem, protože ten já ve sklepě nemám a kontakt na maminu, která mi bude občas doučovat syna.

Zní to ideálně? Ano, samozřejmě. Může se totiž stát, že ty brusle zrovna nikdo nebude nabízet, ale příště se tam možná objeví :-)

Kdo jsme

Jsme skupina lidí z Turnovska, která se původně zformovala v okolí Sedmihorek v Českém Ráji, proto 7LETS (čti “SedmiLETS”), kteří mezi sebou směňují nejrůznější výrobky, věci a služby na principu LETS (Local Exchange Trading System). Transakce neprovádíme v korunách, ale v místní měně nazvané Ráj Český, čili zkráceně “RájČe”.

Jiné LETS v ČR

PraLETS v Praze – www.pralets.cz

Rozleť se v Brně – www.rozletse.cz

Buď sob(ěstačný) v Jižních Čechách – www.budsob.cz

LETS Jesenicko

LETS Lysá nad Labem