KPZ

aktuálně : přihlášky k odběru zimních bedýnek jsou opět spuštěny, můžete se přihlásit z odkazu níže. Počet nově přihlášených je omezen. 

 

Můžete se hlásit k odběru zimních bedýnek nejpozději do 31.1.2019. aktuální přihláška zde

Založili jsme KPZ v Turnově

Zájemcům, kteří by rádi měli přístup k produktům z ekologického zemědělství od místních farmářů nabízíme členství v KPZ ZAZEMI.

Co je KPZ?

Široká definice uvádí, že komunitou podporované zemědělství je partnerství mezi zemědělcem a spotřebiteli, v jehož rámci jsou rizika a přínosy zemědělství sdíleny spravedlivěji než v systému, který ovládají obchodní řetězce. KPZka je řízena místními lidmi z místních zdrojů na základě principů solidarity, ekonomické lokalizace, udržitelnosti, soběstačnosti a ohledů na životní prostředí.

Základem trvalé udržitelnosti společnosti je především spolupráce, nikoli extrémní soutěživost, kterou podporuje tržní ekonomika. KPZ staví na kooperaci a solidaritě, nejedná se tedy o čistě obchodní vztah. Zemědělci a spotřebitelé vytváří KPZ s ohledem na možnosti každého z členů a jejich fungování je založeno na vzájemné důvěře.

Jednodušeji řečeno – člen KPZ se stane podílníkem úrody místního zemědělce. V praxi to znamená, že jednou týdně po dobu sezóny odebere podíl (bedýnku) výpěstků a produktů za cenu předem sjednanou.

Jak to funguje v KPZ ZAZEMI?

Nejdříve je třeba se přihlásit ke členství. Členství je vždy na jeden rok. Roční členský příspěvek je 250.-Kč. Poté si můžete vybrat možnosti odběru ( každou sezónu bude nabídka aktualizována ). Pro sezónu 2018 je možnost odebírat podíl jednou týdně  nebo jednou za 14 dní a to vlastním odběrem z výdejního místa.

Odběr pro sezónu 2018 je za 250Kč podíl, což je bedýnka obsahující výpěstky dle aktuální úrody. Jinak vypadá podíl na jaře, jinak v létě a jinak na podzim. Některá zelenina je dodávána v kusech, jiná na váhu. To znamená, že v květnu se začne např, se salátem, ředkvičky, špenát, jarní cibulka, dle možností bylinky a jiné jarní výpěstky. Dále pak budou brambory, mrkev a cibule z loňské úrody. Na jaře bude bedýnka co se váhy týče chudší, ale naopak v plné sezóně bude zelenina pestřejší. V plné sezóně bude kořenová zelenina, cukety, fazolky, patizon, rané brambory, rajčata, okurky, jahody, rybíz a jiné, na podzim pak dýně hokaido, červená řepa, kukuřice, jablka, švestky, hrušky a další.

Nabízíme také zimní podíly ( konkrétní nabídka s možností přihlášení bude v září 2018 ), ve kterých bude kromě brambor, cibule, dýně, jablka,  také kozí sýr, med, sušené ovoce, ovocné šťávy, sirupy a džemy, sušené bylinky, čaje a mošty, obiloviny jako např.špalda aj.

 Garantujeme původ z ekologicky šetrného zemědělství.

Dodávající do bedýnek budou:

– Petr Macháček z farmy Huntířov

– ZAzemí hospodařící na políčku v Turnově a v Klokočí

– Anna Hudská z farmy Klokočí

– Vojta Marek z farmy Naděje v Mokrém u Všeni

– Jana Kuntošová Vesnické dobroty z Jiviny u MH

– Jiří Pospíšilík, ekofarma z Lipníku

Proč je dobré být členem KPZ ZAZEMI?

  • mám možnost získat lokální, zdravé,  ekologicky šetrně pěstované jídlo
  • mám pravidelný přísun kvalitní čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek
  • jím zdravě a učím to také své děti a často i manžela :-)
  • vím co jím
  • podpořím lokální zemědělce a tím i místní rozvoj
  • podporuji ekologicky šetrné zemědělství, čímž pozitivně ovlivňuji budoucnost další generace

 Informace také získáte na tel.: 603 164 815