O ZAzemí

O ZAzemí

Hlavním motivem pro založení komunitní zahrady v Turnově byla idea místa podporujícího tvořivost v přírodě. Komunitní zahrada umožňuje pěstovat nejen zeleninu, ale také mezilidské vztahy a může být ideálním místem pro netradiční setkání a vznik a uskutečnění nových nápadů. Je to prostor, kde můžeme lépe poznat sousedy, přátele a také sebe sama.

Název

Pod názvem ZAzemí si můžete představit ledacos a nikdy nebudete vedle. Skrývá v sobě zázemí, které poskytuje, cestu za-zemí (tedy přiblížení se hlíně, přírodě i celé Zemi) a zároveň otázku pro rozvíření představivosti a uvědomění si většího kontextu: Co je za Zemí?

Co dnes všechno děláme a nabízíme? Podrobněji se dočtete v aktualitách.

Komunitní zahrada – možnost trávit čas na zahradě v Nudvojovicích s možností mít své vlastní záhonky a pěstovat si zeleninu.

Komunitní chov slepic – možnost zapojit se do chovu slepic a mít tak svá domácí vajíčka

KPZ – založili jsme první turnovskou KPZ ZAZEMI. Členové odebírají týdně bedýnku s produkty od místního farmáře.

7lets – pořádáme pravidelný Blešák v turnovské Náruči, kde se obchoduje s místní směnou tzv. RájČaty.

Cestovatelské přednášky – od října do dubna pořádáme oblíbené cestovatelské diashow s tématickou večeří.

Promítej i ty! – od října do května pravidelně promítáme  filmy z festivalu Jeden svět  – vstup zdarma.

Férová snídaně – každý rok se připojujeme k výzvě nadace Na Zemi a snídáme férově společně s ostatními městy

 

Zahrada

Naše první zahrada se nachází v Turnově, srdci Českého ráje, konkrétně na okraji části Šetřilovsko. Svou podélnou stranou sousedí z jedné strany s vilovou čtvrtí, z druhé je otevřená k louce a lesu. I její poloha je tak určitým pojítkem mezi civilizací a přírodou. Zahrada je pro zamýšlený účel ideální, protože se nachází v mírném jižním svahu, kam svítí slunce až do posledních paprsků a plochu zahrady jsme mohli rozšířit o pruh pole, ze kterého si každý může pronajmout libovolný kus.

Druhá zahrada je v části Nudvojovice. Také i zde máme malé políčko a je možné si pronajmout záhonek. Pro ty, co nechtějí pěstovat vlastní zeleninu nebo bylinky, nabízíme na této zahradě trávit čas venku v přírodě. Zahrada je celá oplocená a je vhodná i pro děti. Najdete zde kromě ohniště také pískoviště, koutek pro děti, mini zookoutek ( králíci, morčata) a také slepice s kachnami.

Koncept

V prvním roce byla celá zahrada na Šetřilovsku obhospodařována společně. Vybudovali jsme vyvýšené záhony, oplocení, vyřešili zavlažování a základní zázemí. Každý se však zdráhal zasít dle vlastní chuti a sklízet plnou náruč.

Nyní proto má každý možnost hospodařit na svém záhonku a k tomu ještě máme společnou část pole, na kterém bychom zatím nezvládli pěstovat bez pracovníka/pracovnice takzvaně na plný úvazek. Krom lehké pomoci traktoru totiž leží veškerá práce v rukou zelináře.

K dispozici je základní nářadí, voda v nádržích a letní kuchyň s posezením. Vyvýšené záhony umožňují pohodlnou práci i starším generacím, děti nám pak do zahrady přináší svou nevyčerpatelnou energii. Zapojit se tedy může úplný začátečník i ostřílený pěstitel.

Na zahradě jsou ovocné stromy a keře zpestřující výslednou úrodu. Sklizeň samozřejmě každý podzim také náležitě oslavíme společnou hostinou.

Přes zimu se inspirujeme a vzděláváme, a tak pořádáme přednášky a workshopy o zemědělství, domácím kompostování, zapomenutých bylinkách a zelenině….

Cíl

Naším cílem je vzájemné propojení místních zemědělců se „spotřebiteli“ a zároveň si na vlastní kůži hospodaření s půdou vyzkoušet. Sami pěstujeme každý rok několik druhů zeleniny a přebytky odprodáváme. Osobně se pak známe s farmáři – ať už jde o zeleninu, mléko, vejce či med – a rádi bychom to umožnili i ostatním, protože všechno pak chutná ještě lépe.

Komunitu dělají lidé – jak to u nás bude vypadat a čemu se budeme věnovat proto můžete ovlivnit i Vy.