Komunitou Podporované Zemědělství
Co je KPZ?
Široká definice uvádí, že komunitou podporované zemědělství je partnerství mezi zemědělcem a spotřebiteli, v jehož rámci jsou rizika a přínosy zemědělství sdíleny spravedlivěji než v systému, který ovládají obchodní řetězce. KPZka je řízena místními lidmi z místních zdrojů na základě principů solidarity, ekonomické lokalizace, udržitelnosti, soběstačnosti a ohledů na životní prostředí.
Základem trvalé udržitelnosti společnosti je především spolupráce, nikoli extrémní soutěživost, kterou podporuje tržní ekonomika. KPZ staví na kooperaci a solidaritě, nejedná se tedy o čistě obchodní vztah. Zemědělci a spotřebitelé vytváří KPZ s ohledem na možnosti každého z členů a jejich fungování je založeno na vzájemné důvěře.
Jednodušeji řečeno – člen KPZ se stane podílníkem úrody místního zemědělce. V praxi to znamená, že jednou týdně po dobu sezóny odebere podíl (bedýnku) výpěstků a produktů za cenu předem sjednanou.
Jak to funguje v KPZ ZAzemí?
V ZAzemí letos 2023 pěstujeme kořenovou zeleninu a dýně na podzimní spotřebu či uskladnění v měsíci září (mrkev, řepu, tuřín, kedlubnu, dýně, vyzrálé cukety…)a bude k odběru na podzim. V srpnu budeme brát objednávky.
Letní odběr zeleniny formou pravidelných bedýnek pro sezónu 2023 /červen – říjen/ je možné odebírat z farmy Lukava.
Cenotvorba a cenové varianty podílů v sezoně 2023
Přihlásit se k odběru v Turnově můžete zde
Aktuální informace z Lukavy také na fb www.facebook.com/farmalukava
BIO ZELENINA Z LUKAVY OBDĚLÁVANÁ S KOŇMI
farma Lukava Jindřichovice pod Smrkem
Biozeleninu na Lukavě pěstujeme s velkým podílem ruční práce a půdu obhospodařujeme převážně koňmi. Koně jsou cestou k udržitelnosti a jsou k půdě mnohem šetrnější než těžká mechanizace.
Svoji zeleninu prodáváme převážně koncovým zákazníkům a tím zkracujeme distribuční řetězce. Můžeme tak za svoji práci dostat férovou cenu. Naší zeleninu můžete odebírat pravidelně v rámci Komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) a nebo příležitostně během sezóny, to co je na farmě k volnému prodeji (přebytky).
Jak funguje KPZ?
Zájemce si objedná a zaplatí dopředu podíl ze sezóny, stává se tzv. podílníkem farmy. Po celou sezónu má od nás zajištěn podíl z produkce, tedy čerstvou biozeleninu a případně vejce. Sdílí s námi jak výhody nadprodukce tak i rizika neúrody. Každý rok je jiný a nelze dopředu garantovat velikost a množství jednotlivých plodin. Podílník tak podporuje přímo svojí peněženkou šetrné hospodaření a lokální produkci. Podílník si vyzvedává v dohodnutý výdejní den svojí zeleninu na výdejním místě.
Jakou zeleninu v podílu najdete?
Každý rok během sezóny bedlivým okem pozorujeme a analyzujeme úrodu. Co šlo, co ušlo, ale bylo toho málo, co nešlo a proč, jaký byl výnos jednotlivých druhů zeleniny a jejich odrůd atd. Zkrátka zhodnocujeme sezónu a všechno, co mělo na kvalitu plodin a výnos vliv. K tomu přimícháme také analýzu zpětné vazby od Vás. To nám pomáhá efektivněji koordinovat množství sazenic a druhů zeleniny tak, abychom nic z toho, co nám příroda formou jídla poskytuje, nevyhazovali. Plýtvání a nadprodukce je velkým celosvětovým problémem a my nechceme být jeho součástí. Proto sázíme jen takové odrůdy plodin, kterým se u nás daří, mají lepší odolnost proti škůdcům a plísním a mají u vás ohlas.
Některé plodiny či odrůdy buď následující rok nevysadíme nebo s jejich vysazením počkáme, až u nás pro ně budou podmínky (kvalita půdy a složení půdy), což může trvat několik let. V našich podhorských podmínkách se jim prostě zatím nelíbilo nebo Vy o ně příliš nestojíte. Takovou plodinou je například celer, růžičková kapusta nebo některé druhy čekanky.
Jsou ale i případy, kdy vysadíme plodinu znovu. Týká se to těch, které nás během sezóny naučily, co dalšího potřebují, aby se jim vedlo ještě lépe. Proto se opět letos odhodlaně pouštíme do rajčat, okurek, paprik, petržele a kukuřice. V bylinkové zahrádce najdete např. koriandr, kopr, libeček, bazalku, mátu nebo meduňku.
Jsou druhy zeleniny, kterým se u nás vyloženě daří. Patří mezi ně hlavně různé druhy salátů, všemožné listí, brokolice, květák, kedlubny, tuřín a zelí, součástí Vašeho podílu letos určitě budou zase. A s nimi i stálice zeleninového nebe jako mrkev, řepa, pórek, brambory, dýně, cukety, mangold, cibule, česnek, fazolky, hrášek.
Biovejce – A ještě přidáme informace k odběru vajíček. Počet podílů s vejci je omezený. Chováme nosnice, kterým dopřáváme pohodový život, volnost pohybu a kvalitní bio certifikované krmivo bez GMO.
Těšíme se na Vás😊Jana a Martin Rosenbaumovi
Více o nás na www.facebook.com/farmalukava nebo www.lukava.net






